DETAY
FARKLI OYUNLAR YAPALIM
...

İçimde kaybolan yerleri aramakla başladım yolculuğuma. Her yaşım biraz daha aramakla geçti kendimi, insanlar kaybolan varlıklarmış. Zaman öğretti bana benliğimi. Tiyatro oyuncusuyum yıllarımı verdim. Kendimi bulduğum tek yerdir sahne yani mabedim. Işıklar sahne ve koltuklar. Sahnede kendi dünyamdayım. Sizlere bir şeyler anlatmaya çalışan, yalan dünyanızdan çıkıp yaşanılacak gerçekliğin içinde bulmanız için uğraştım yıllarca. Bugün bir kötülük yapacağım size değil kendime, sizin dünyanızda yaşayarak kaybolacağım.SİZLERİN KISITLI ZAMANA SIĞDIRMANIZ GEREKEN YAŞAM İÇİN…

  Mektubumu yazmıştım ceketimin sol cebine koydum ve çıktım sokaklara, işportacılar, sokak sanatçıları, işyerleri ve insanlar. Koşuşturmaca herkesin acelesi var. Gün bana da yetmiyor bilirim bu durumu, ama bunların derdi günle de değil. Benim gibi kendileriyle, çalıntı hayatlar yaşıyorlar. Birilerinin hayatını bilmedikleri tanımadıkları bir hayatı arıyorlar. Ne aradıklarının farkında olmadan.

   Sokak tiyatrosu yapıyorum son zamanlarda. Sanatın tiyatronun önemini yitirmemesi için uğraşıyorum. Tabi bir grup insanla beraber, insan kalmaya çalışırken insanlığını kaybetmemesi gereken insanlarla dolu sokaklarda, insanlık sanatı dersleri olan tiyatronun sanatını canlandırmaya çalışıyoruz. Uzun süredir aklımızda bir gerçeklik var. Çok çeşitli oyunlar sergilendi, eşsiz güzellikte kantolar, oyunlar ve birçokları var. Üstüne basılıp geçilen ve fark edilince bilmem kaç yüz liralık ayakkabının altında inatla tutunan sakızlar gibi bu dönemde sokak tiyatrosu yapmak.

  Kendi oyunlarımızın dışımda dünya tiyatrosundan kısa tek perdelik oyunlar sergilemeye gayret ediyoruz. Bu günlerde haftalardır. Gerçek ortamlarda provasını aldığımız bir tek perdelik kısa oyunu sergilemek için uğraşıyoruz. Luigi Pirandello ‘’ağzı çiçekli adam’’ hayatı yaşamanın, insan kalmanın çok güzel örneklerinden biridir. Müşteri ve ağzı çiçekli adam arasında geçen olaylar. Hayatın her anının değerli olduğunun anlam katmanlarıyla gözler önüne serilişidir. Burası bizim provalarımızı yaptığımız istasyon, bunlarda arkadaşlarım.bugün onlarında haberi olmadan gerçek bir sahne oynayacağız.

   Saat 21:25 son provamız. Yarın akşam saatlerinde taksim meydanda oyunu seyirci ile buluşturacağız, herkes oyunların kurmaca veya öğütçü yapısının olduğunu düşünerek izlemez oyunları. Fakat bu oyunun sonunda bir gerçekliğin farkına varacak izleyenler.

   Her şey planlandığı gibi bugün ağzı çiçekli adamı ben oynuyorum, müşteriyi yakın bir dostum ve eşimi ekibimizin tek kadını olan güzel saçlı arkadaşım oynuyor. Sahneden gelip geçenler tamamen gerçek. Ve burası taksim meydanı saat 20:00 oyun başlıyor. İnsanların kimi gülüyor kimi ciddi şekilde izliyor. Ve oyunun son Safalarında ben tabancamı çekip müşteriyi korkutuyorum. Ama amacım onu öldürmek değil işte burada oyunda bir değişiklik yapıp son replikten sonra silahı kafama dayıyorum. Ve ateş…

Mektup okunur. 

Okuma: 482, Tarih: 27 Şubat 2017 Pazartesi
Copyright © 2017 muhammedtiyek.com Tüm Hakları Saklıdır.